trakl-tat

IX Festiwal Literacko-Artystyczny TRAKL-TAT 2022

3 listopada, kolejną, 108. rocznicę śmierci Georga Trakla uczciliśmy pod tablicą na murze szpitala przy ul. Wrocławskiej w Krakowie. Wiązankę kwiatów złożył Andrzej Tombiński, b. Honorowy Konsul Generalny Austrii, przedstawiciele Fundacji Promocji Kultury „Urwany Film” Krzysztof Maćkowski i Janusz Mika oraz nauczyciele i młodzież z IX LO w Krakowie.

Tego samego dnia wieczorem w Artetece WBP w Krakowie gościliśmy Radka Raka, pisarza, autora bestsellerowej powieści „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”, za którą otrzymał Nagrodę Nike 2020.

O oprawę muzyczną zadbał skrzypek Jakub Sromek z Akademii Muzycznej w Krakowie.

Drugi dzień festiwalu, 4 listopada, uczestniczyliśmy w wieczorze poetycko-muzycznym „Trakl uskrzydlony„, w reżyserii Pawła Bitki Zapendowskiego. W Kaplicy Św. Brata Alberta na terenie wojskowego szpitala przy ul. Wrocławskiej w Krakowie wybrane wiersze austriackiego poety czytał aktor Krzysztof Jędrysik oraz poetki i poeci.

Trzeciego dnia festiwalu, 5 listopada, w Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie odbyła się gala VIII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Georga Trakla.

Jury Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Georga Trakla, w składzie: Marcin Baran (przewodniczący), Wojciech Bonowicz, Dorota Kozicka postanowiło przyznać:

Trzecią nagrodę

TOMASZOWI WOJEWODZIE, godło SEKWANA

oraz

trzy równorzędne wyróżniania:

MARCIE BOCEK, godło BORSUK

MARTYNIE ĆWIĄKALE, godło MEDEA

ANNIE WOJNO, godło AMARYLIS

Gratulujemy! I prezentujemy wiersze naszych laureatów.

W gali wziął udział Konsul Generalny Austrii w Krakowie MARTIN GÄRTNER .

W części artystycznej wystąpił żeński zespół wokalny Swada.

IX Trakl-Tat zakończyliśmy 6 listopada w Muzeum Żydowskim Galicja krakowską premierą filmu dokumentalnego „Wielkie Galicjanki, czyli ze Lwowa do Wiednia” w reżyserii Piotra Szalszy, filmu poświęconego kobietom urodzonym w Galicji, które dzięki swojej działalności zapisały się w historii kultury, nauki i polityki.

https://www.re-bau.com/
Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Kraków http://www.krakow.pl
https://www.bmeia.gv.at/pl/konsulat-generalny-austrii-w-krakowie/
https://www.mpec.krakow.pl/

IX Festiwal Literacko-Artystyczny TRAKL-TAT 2022

Szanowni!

Według numerologicznej symboliki „dziewiątka” oznacza m.in. wolność i talent. Dziewiąty Trakl-Tat, na który mamy przyjemność Was zaprosić, przebiegał będzie również pod znakiem tych dwóch – jakże istotnych – słów.

3 listopada, jak co roku, uczcimy kolejną, 108. rocznicę śmierci Georga Trakla, a pod tablicą na murze szpitala przy ul. Wrocławskiej spocznie białoczerwona wiązanka kwiatów. Tego samego dnia wieczorem w Artetece WBP w Krakowie gościć będziemy Radka Raka, pisarza, który w ostatnich latach dał się poznać szerokiemu gronu czytelników dzięki bestsellerowej powieści „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”, za którą otrzymał Nagrodę Nike 2020. O oprawę muzyczną zadba skrzypek Jakub Sromek.

Drugi dzień festiwalu zdominuje impreza mu towarzysząca w reżyserii Pawła Bitki Zapendowskiego – „Trakl Uskrzydlony”. W Kaplicy Św. Brata Alberta na terenie wojskowego szpitala wybrane wiersze austriackiego poety czytać będą aktor Krzysztof Jędrysik oraz poetki i poeci.

Trzeciego dnia w Żydowskim Muzeum Galicja odbędzie się gala VIII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Georga Trakla, na który w tym roku wpłynęła rekordowa liczba 323 zestawów wierszy. Po wręczeniu nagród laureatom i odczytaniu zwycięskich utworów, wiersze Georga Trakla w języku polskim i niemieckim przeczyta Janusz Mika. W części artystycznej publiczność będzie miała okazję zobaczyć i usłyszeć żeński zespół wokalny Swada.

IX Trakl-Tat zakończymy 6 listopada krakowską premierą filmu dokumentalnego „Wielkie Galicjanki, czyli ze Lwowa do Wiednia” w reżyserii Piotra Szalszy, poświęcony kobietom urodzonym w Galicji, które dzięki swojej działalności zapisały się w historii kultury, nauki i polityki.

Andrzej Tombiński

b. Honorowy Konsul Generalny Austrii

Janusz Mika, Krzysztof Maćkowski

Fundacja Promocji Kultury „Urwany Film”

https://www.re-bau.com/
Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Kraków http://www.krakow.pl
https://www.bmeia.gv.at/pl/konsulat-generalny-austrii-w-krakowie/
https://www.mpec.krakow.pl/

TRAKL-TAT. OGÓLNOPOLSKI KONKURS POETYCKI IM. GEORGA TRAKLA – ogłoszenie wyników

Jury Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Georga Trakla 2020, w składzie: Marcin Baran (przewodniczący), Dorota Kozicka, Wojciech Bonowicz, ogłasza, co następuje!


1 miejsce – Krystyna Czarnecka, godło ZBIERACZEZŁOMU;

2 miejsce (ex aequo) – Paulina Pidzik, godło TENNEN oraz Bartosz Konstrat, godło FIKI;

3 miejsce – Anna Piliszewska, godło SZCZWÓŁ;

Wyróżnienie + nagroda specjalna jury – Marzena Mariola Podkościelna, godło FRAN PISZEK;

Wyróżnienie – Radosław Biniek, godło WEIGH;

Wyróżnienie – Mariusz Ropczyński, godło JUPITER.

Laureatom gratulujemy!

W załączniku nasz TRAKL-TATowy folder z wierszami nagrodzonych poetów oraz opiniami jurorów.

TRAKLOWSKI spleen

W ludowej numerologii utarło się, że cyfra 7 jest szczęśliwa. Otóż, niekoniecznie. Z żalem informujemy, że VII edycja Festiwalu Literacko-Artystycznego TRAKL-TAT nie odbędzie się w planowanej formule. W naznaczonym pandemią roku 2020 jesteśmy zmuszeni zredukować nasze działania do minimum.

Mimo covidowych trudności, nasze Traklowskie jury zdążyło przeczytać i ocenić 167 zestawów wierszy nadesłanych na Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Georga Trakla. Przewodniczący Marcin Baran wraz z dr Dorotą Kozicką z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Wojciechem Bonowiczem wyłonili zwycięzców, przyznając – po raz pierwszy w sześcioletniej historii konkursu – I nagrodę!

VII Festiwal Literacko-Artystyczny TRAKL-TAT miał – w założeniu – trwać trzy dni. W programie znalazły się: wieczór poświęcony śp. prof. Markowi Karwali, zmarłemu w tym roku przewodniczącemu konkursowego jury, z udziałem Jego przyjaciół poetów i naukowców; pojedynek poetów-jurorów Traklowskiego konkursu oraz gala połączona z rozdaniem nagród laureatom i występem duetu gdańskich twórców związanych z legendarnym „brulionem”. Niestety, pandemia zniweczyła nasze plany.

3 listopada – jak co roku, w rocznicę śmierci austriackiego poety – złożymy wiązankę kwiatów pod tablicą Georga Trakla w Krakowie, tego też dnia ogłosimy laureatów Konkursu.

Miejmy nadzieję, że kolejna, ósma edycja TRAKL-TATu odbędzie się w 2021 roku w aurze względnej normalności, czego Państwu i sobie życzymy.

Krzysztof Maćkowski

Janusz Mika

Andrzej Tombiński

twórcy i organizatorzy

TRAKL-TATu

TRAKL-TAT. Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Georga Trakla 2020

Już wiemy!!!

9 października 2020 r. odbyły się obrady jury TRAKL-TATu Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Georga Trakla.

Decyzją jury, w składzie: Marcin Baran (przewodniczący), Dorota Kozicka, Wojciech Bonowicz, w gronie laureatów tegorocznej edycji konkursu znaleźli się (kolejność alfabetyczna):

Radosław Biniek, godło WEIGH

Krystyna Czarnecka, godło ZBIERACZEZŁOMU

Bartosz Konstrat, godło FIKI,

Paulina Pidzik, godło TENNEN

Anna Piliszewska, godło SZCZWÓŁ

Marzena Mariola Podkościelna, godło FRAN PISZEK

Mariusz Ropczyński, godło JUPITER

Oficjalne wyłonienie zwycięzców (po raz pierwszy w historii konkursu jury przyznało pierwsze miejsce!) i wręczenie nagród odbędzie się podczas finałowej gali Trakl-Tatu, w piątek, 6 listopada 2020 r. w Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie, ul. Dajwór 18.

TRAKL-TAT. Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Georga Trakla 2020 – ogłoszenie konkursu!!!

IDEA

Wiersze Georga Trakla, dzięki swojej sile profetycznej i nowatorstwu języka poetyckiego, w znacznym stopniu wpłynęły na rozwój poezji XX wieku. Przedmiotem poezji Trakla jest sens istnienia, śmierć, zniszczenie i przemijanie. Jest w niej także miejsce na nadzieję.

Postać Georga Trakla wiąże się z Krakowem, miejscem śmierci austriackiego poety. Niezwykle ważny jest też kontekst historyczny: 1914 rok, czas Wielkiej Wojny. Georg Trakl na tym tle staje się symbolem pokoleniowej tragedii zarówno całych narodów, jak i jednostki mierzącej się z egzystencjalnym dramatem.

Twórczość Georga Trakla wpisuje się także w szeroki kontekst współczesnej kultury. Niezwykła wrażliwość twórcza i pełna dramatycznych wydarzeń biografia Trakla stały się inspiracją dla wielu twórców: poetów, pisarzy, muzyków, filmowców, artystów-plastyków.

TRAKL-TAT. Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Georga Trakla skierowany jest do poetów, którzy znajdują inspiracje w twórczości austriackiego twórcy.


REGULAMIN

I.
Na konkurs należy nadesłać trzy utwory w języku polskim, w jednym pliku, w formacie PDF na adres:kontakt@fundacjaurwanyfilm.pl, do końca 31 sierpnia 2020 r.

Nazwa pliku z utworami ma być równocześnie godłem autora (GODŁO_WIERSZE).

Godło powinno być umieszczone także w osobnym pliku (GODŁO_DANE) zawierającym informacje o autorze (imię, nazwisko, adres, numer telefonu, notka biograficzna) oraz oświadczenie o treści: „Oświadczam, że jestem autorką/autorem wierszy nadesłanych na konkurs TRAKL-TAT. Wiersze nie były wcześniej publikowane, nie były też nagradzane w innych konkursach”.

W tytule wiadomości należy wpisać: TRAKL-TAT. OGÓLNOPOLSKI KONKURS POETYCKI IM. GEORGA TRAKLA 2020.

II.
Wiersze oceniać będzie jury w składzie: Marcin Baran (przewodniczący), Dorota Kozicka i Wojciech Bonowicz. Sekretarzem konkursu jest przedstawiciel organizatora Krzysztof Maćkowski.

Na etapie oceny wierszy jurorzy i sekretarz konkursu nie będą mieli wglądu w pliki z danymi.

III.
Ogłoszenie nominacji do finału nastąpi do 15 października 2020 r. na stronach internetowych i na portalu społecznościowym Fundacji Promocji Kultury URWANY FILM. O nominacjach finaliści zostaną powiadomi przez organizatora.

IV.
Laureaci konkursu otrzymają nagrody pieniężne: I miejsce – 2 000 zł, II miejsce – 1 000 zł, III miejsce – 500 zł. Przewidziano także nagrody rzeczowe, ufundowane przez sponsorów TRAKL-TATu. Jury zastrzega sobie możliwość innego podziału nagród.

Wręczenie nagród nastąpi podczas uroczystej gali finałowej w Krakowie, w listopadzie 2020 r.

V.
Przysłanie prac na konkurs jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na nieodpłatne wykorzystania utworów w publikacjach pokonkursowych. Jest także wyrażeniem zgody na gromadzenie oraz przetwarzanie danych osobowych dla potrzeb konkursowych.

VI.

Aktualne informacje o konkursie można uzyskać pod adresem internetowym organizatora:

http://fundacjaurwanyfilm.pl/aktualnosci/

oraz

www.facebook.com/FundacjaUrwanyFilm

Kontakt z organizatorem:

kontakt@fundacjaurwanyfilm.pl

TRAKT-TAT jest współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków.

Wspomnienie o Marku Karwali

Uczestnicząc we mszy św. żałobnej w intencji śp. Marka Karwali w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Okocimiu, wysłuchaliśmy nie tylko pięknej homilii, ale też kilku wzruszających wystąpień przyjaciół Marka – naukowców, reprezentujących liczną grupę przybyłych na uroczystość, aby towarzyszyć mu w ostatniej drodze.

Wydawałoby się zatem, że skoro powiedziano tak dużo dobrych i mądrych słów, nie ma już nic do dodania. Nic bardziej mylnego. Niezwykła osobowość Marka stanowi i stanowić będzie niewyczerpane źródło inspiracji dla wielu ludzi, którzy spotkali go na swej drodze.

Prywatnie: otwarty, wrażliwy i uczynny człowiek; tytan pracy, która była nie tylko zawodem, ale przede wszystkim pasją. Dlatego, w 2015 r., nie zastanawialiśmy się długo przed podjęciem decyzji, aby zaproponować Markowi przewodniczenie w pracach jury Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Georga Trakla. Z tego zadania, jak zawsze, wywiązał się wzorowo. Znakomita pamięć, analityczny umysł i ten nieokreślony błysk geniuszu wytrawnego literaturoznawcy pomagał mu w interpretacji i ocenie setek, tysięcy wierszy. Wraz z Marcinem Baranem i Wojtkiem Bonowiczem, a wcześniej jeszcze Ryszardem Krynickim, tworzyli jedyne w swoim rodzaju jurorskie gremium.

Współpraca przy konkursie szybko zamieniła się w znajomość, a z czasem w przyjaźń. Spotykaliśmy się prywatnie, odwiedzaliśmy się w domach, godzinami potrafiliśmy rozmawiać o literaturze, sporcie, życiu. Imponował nam wiedzą, intelektem i humorem, ale też – a może przede wszystkim – podejściem do człowieka: empatią, gościnnością, gotowością do wszelkiej pomocy. Zapamiętamy też Marka jako niezwykle dowcipnego człowieka, sypiącego jak z rękawa anegdotami, żartami, których bohaterami byli często ludzie ogólnie znani (naukowcy, dziennikarze, literaci, sportowcy), wśród których nasz Przyjaciel się obracał.

Osobny akapit należy się płci pięknej, której przedstawicielki uwielbiały Marka, a jego, pełen szarmanckości, naturalnej elegancji i wrodzonego wigoru sposób bycia sprawiał, że niejedno serduszko zaczynało mocniej bić w obecności tego wybitnego znawcy poezji współczesnej i krytyka sztuki. Tym podejściem też nam imponował.

Śmierć przyszła jak zwykle za szybko, jak zwykle nieproszona, niwecząc liczne plany, przerywając prowadzone intensywnie działania zawodowe i hobbystyczne. Marek, jako człowiek głęboko wierzący, przyjął to ze spokojem i pokorą.

My wciąż nie możemy się z tym pogodzić. Coś bezpowrotnie się skończyło…

Przyjaciele z Fundacji Promocji Kultury „Urwany Film”

Przypadająca w 2014 roku 100. rocznica śmierci Georga Trakla (1887 Salzburg – 1914 Kraków) stała się dla Fundacji Promocji Kultury „Urwany Film” asumptem do organizacji festiwalu sztuk wszelakich i nie tylko. Nazwaliśmy go TRAKL-TAT, co stanowi swoistą, dwujęzyczną grę słów, gdyż „Tat” to po niemiecku „dzieło”.  

Dlaczego Georg Trakl? Uważamy, że poezja nie zna granic, ani geograficznych, ani wiekowych, a twórczość Trakla wpisuje się w szeroki kontekst współczesnej kultury. Ponadto, jego wiersze stały się inspiracją dla współczesnych, kultowych wśród młodych, polskich twórców.

TRAKL-TAT wszedł już na stale do kalendarza międzynarodowych imprez kulturalnych, a o jego poziomie świadczy choćby zaangażowanie w organizację Festiwalu wielu osób – wybitnych fachowców w dziedzinie literatury i innych sztuk oraz nauk humanistycznych.

Za podsumowanie naszych TRAKL-TATowych działań niech posłużą słowa przesłane organizatorom festiwalu przez prof. ANDRZEJA LAMA, wybitnego znawcę i tłumacza poezji Georga Trakla: „To, co Panowie czynią z ramienia Fundacji URWANY FILM dla umocnienia pozycji Trakla w polskiej kulturze, zasługuje na uznanie i podziw. Także lista osób pozyskanych do współpracy w tym dziele. Skoro postać i dorobek Trakla znalazły się w rękach takich opiekunów, jak twórcy festiwalu Trakl-Tat, to o trwałe obywatelstwo poety w Krakowie można być spokojnym. Lepszego miejsca w Polsce nikt nie wymyśli”.

TRAKL-TAT 2019

Szóstą edycję Festiwalu Literacko-Artystycznego TRAKL-TAT rozpoczęliśmy w rocznicę tragicznej śmierci Georga Trakla (1887-1914), złożeniem kwiatów pod tablicą upamiętniającą poetę, znajdującą się na murze 5. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką przy ul. Wrocławskiej w Krakowie.

GEORG TRAKL. WOJNA – PRETEKST – HORYZONTY – to spotkanie z poezją Georga Trakla (w znakomitej interpretacji aktora Krzysztofa Stanio) oraz pomysłodawcami i organizatorami festiwalu TRAKL-TAT, Krzysztofem Maćkowskim i Januszem Miką, autorami Traklowskiej trylogii książkowej: „Wojna Trakla” (2015), „Pretekst Trakla” (2016) i „Horyzonty Trakla” (2017), zawierającej 20 rozmów z literatami, historykami, artystami i filozofami oraz współautorami „Topografii poezji Georga Trakla” (2018).

Spotkanie odbyło się w Bibliotece Kraków – Filia 2.

TRAKL. DNI SĄ POLICZONE – to z kolei tytuł filmu fabularnego w reżyserii Pawła „Bitki” Zapendowskiego, którego prapremiera miała miejsce podczas Festiwalu.

Gościem pokazu był nowy konsul generalny Austrii w Krakowie Philipp Charwath.

Projekcja i spotkanie z twórcami filmu odbyło się w Artetece WBP w Krakowie

Kolejny dzień TRAKL-TATu to projekcja filmu dokumentalnego w reżyserii Krzysztofa Miklaszewskiego „Z Wittgensteinem pod prąd” (1996) oraz dyskusja z udziałem autora filmu oraz ks. prof. Józefa Bremera SJ, rektora Akademii Ignatianum, wybitnego znawcę filozofii Wittgensteina i Andrzeja Tombińskiego, b. Honorowego Konsula Austrii w Krakowie.

Gala TRAKL.TATu. OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU POETYCKIEGO IM. GEORGA TRAKL, to perła w koronie Festiwalu. W tym roku odbyła się piąta edycja konkursu. Jury w składzie: prof. Marek Karwala (przewodniczący), Marcin Baran i Wojciech Bonowicz ogłosiło, co następuje:

Jury nie przyznało I nagrody.

II nagroda – Łukasz Barys.

III nagroda (ex aequo)  –  Marta Jurkowska.

III nagroda (ex aequo) – Grzegorz Chwieduk.

W części artystycznej gali wystąpi muzyczne trio Brzoska/Marciniak/Markiewicz. Trio to muzyczny eksperyment, łączący poezję z gitarą elektryczną i trąbką, w otwartych kompozycjach i improwizacjach.

Gościem specjalnym gali Trakl-Tatu był nowy konsul generalny Austrii w Krakowie Philipp Charwath.

Gala, koncert i afterparty odbyły się w Żydowskim Muzeum Galicja.

TRAKL-TAT 2018

TRAKL-TAT 2018 rozpoczął panel dyskusyjny związany z wydaniem przez Fundację książki „Topografie poezji Georga Trakla”, pod redakcją Jadwigi Kity-Huber.  Książka zawiera materiały naukowe zebrane przy okazji sesji naukowej, która odbyła się jesienią 2017 w Bibliotece Jagiellońskiej, a którą zorganizowaliśmy wspólnie z Instytutem Germanistyki UJ i Konsulatem Generalnym Austrii w Krakowie.

Wśród autorów tekstów i panelistów znaleźli się wybitni znawcy poezji Trakla, filolodzy polscy i germańscy, filozofowie: Marek Karwala, Joanna Godlewicz-Adamiec, Agnieszka Sowa, Renata Dampc-Jarosz, Józef Bremer SJ, Maria Kłańska, Grzegorz Klag, Paweł Moskała, a także Krzysztof Maćkowski i Janusz Mika

Więcej o książce: http://fundacjaurwanyfilm.pl/dzialamy/ksiazki/ 

Panel odbył się w Artetece WBP w Krakowie.

Drugiego dnia Festiwalu obejrzeliśmy spektakl „Trakl Niedokończony”, autorstwa i w reżyserii Pawła Bitki-Zapendowskiego

Spektakl odbył się w Muzeum Sztuki Nowoczesnej MOCAK w Krakowie.

Trzeciego dnia Festiwalu, na uroczystej gali, jurorzy TRAKL-TATu – Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Georga Trakla (prof. Marek Karwala – przewodniczący, poeci Marcin Baran, Wojciech Bonowicz) ogłosili swój werdykt. 

Jury nie przyznało I nagrody.

II nagroda – Miłek Kierc.

III nagroda – Piotr Macierzyński.

I wyróżnienie – Katarzyna Zychla.

II wyróżnienie (ex aequo) – Marta Jurkowska i Marek Jurgoński.

Gala odbyła się w Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie.

W części artystycznej Krzysztof Trebunia-Tutka i jego zespół Śleboda zabrali nas w magiczną muzyczną podróż trasą Łuku Karpackiego.

A na after party serwowaliśmy Trakl-Tatowe piwo.

TRAKL-TAT 2017

TRAKL-TAT 2017 rozpoczęliśmy 3 listopada złożeniem kwiatów pod tablicą upamiętniającą Georga Trakla, znajdującą się na murze szpitala przy ul. Wrocławskiej. 

Potem spotkaliśmy się  w Artetece WBP w Krakowie, gdzie odbył się panel dyskusyjny na kanwie  książki Krzysztofa Maćkowskiego i Janusza Miki „Horyzonty Trakla. Trakls Horizonte”. Rozmówcami autorów i panelistami byli m.in.: plastyk Bogdan Achimescu, reżyser i dramaturg Paweł Bitka-Zapendowski oraz rzeźbiarz i performer Marek Chlanda. Z książką „panelowaliśmy” też w Instytucie Mikołowskim w Mikołowie.

Więcej o książce: http://fundacjaurwanyfilm.pl/dzialamy/ksiazki/

Po krakowskim panelu mogliśmy zobaczyć fotokast Joanny Żmudy „Kadry z Trakla” oraz wysłuchać koncertu Jazz Quintet.

Następnie TRAKL-TATem zawładnął teatr. Zespół aktorów pod wodzą reżysera Pawła Bitki-Zapendowskiego wystawił spektakl „Noc Trakla”, oparty na życiu i poezji austriackiego katastrofisty. Przedstawienie było wystawiane na deskach Teatru Bagatele-Scena przy Sarego7 w Krakowie, a także w Mikołowie, Gorlicach i Starym Sączu.  

Perłą w koronie TRAKL-TATU jest Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Georga Trakla. Jury w składzie: prof. Marek Karwala (przewodniczący gremium) oraz poeci Wojciech Bonowicz i Marcin Baran na uroczystej gali w Galerii Sztuki Nowoczesnej MOCAK w Krakowie, ogłosiło swój werdykt.

Jury nie przyznało I nagrody.

II nagroda – Mariusz Ropczyński.

III nagroda (ex aequo) – Paweł Podlipniak i Piotr Smolak.

Wyróżnienie (ex aequo) – Marta Jurkowska, Piotr Piątek, Krzysztof Szkurłatowski, Edyta Wysocka.

W części artystycznej gali wystąpił duet z warszawskiego Teatru „Rampa” Mieczysław Morański i Paweł Steczek, w spektaklu słowno-muzycznym „Melancholia”.

Po gali spotkaliśmy się w kuluarach na after party.

TRAKL-TAT 2017 to jeszcze sesja naukową „Topografie poezji Georga Trakla”, którą zorganizowaliśmy z Instytutem Filologii Germańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego i Konsulatem Generalnym Austrii w Krakowie.

Po sesji spotkaliśmy się w Loch Camelot na Traklowskim wieczorze poetyckim, podczas którego wiersze poety deklamowali Krzysztof Grygier i Krzysztof Stanio.

TRAKL-TAT 2016

TRAKL-TAT 2016, zorganizowaliśmy wspólnie z Konsulatem Austrii w Krakowie. 

Rozpoczęliśmy 3 listopada złożeniem kwiatów pod tablicą upamiętniającą Georga Trakla, znajdującą się na murze szpitala przy ul. Wrocławskiej. 

Tego samego dnia w Artetece WBP w Krakowie odbył się panel dyskusyjny związany z wydaniem książki Krzysztofa Maćkowskiego i Janusza Miki „Pretekst Trakla. Trakls Vorwand”.  

Więcej o książce: http://fundacjaurwanyfilm.pl/dzialamy/ksiazki/

W drugim dniu festiwalu Fabio Zolly, plastyk z austriackiej Karyntii zaprezentował w Artetece WBP w Krakowie instalację „Randka z rzeczywistością”. Słowo wstępne podczas wernisażu wygłosił prof. Bogdan Achimescu z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Tego samego wieczoru wystąpił zespół Jazz Sextet.  

Trzeci dzień TRAKL-TATu to gala finałowa, która miała miejsce w Sali Miedzianej Pałacu Krzysztofory w Krakowie. Jury w składzie: prof. Marek Karwala (przewodniczący) oraz poeci Marcin Baran i Wojciech Bonowicz ogłosiło werdykt.

Jury nie przyznało I nagrody.

II nagroda (ex aequo) – Janusz Solarz i Mariusz Cezary Kosmala.

III nagroda – Jarek Westermark.  

Galę zakończył występ zespołu Świetliki z gościnnym udziałem aktora Arkadiusza Jakubika.  

Na koniec, tradycyjnie, after party.

Czwarty dzień festiwalu odbył się w Tychach, w klubie „Andromeda-Laboratorium” i miał formę spotkania pn. „Wokół poezji Trakla”. Krzysztof Maćkowski i Janusz Mika promowali swoją książkę „Pretekst Trakla. Trakls Vorwand”, a w dyskusji wzięli udział również: prof. Marek Karwala, poeta Piotr Zemanek i konsul Austrii w Katowicach Mirosław Bienioszek.

TRAKL-TAT 2015

TRAKL-TAT 2015 przygotowaliśmy przy współpracy z Konsulatem Austrii w Krakowie.  

Tradycyjnie zaczęliśmy od złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą Georga Trakla, przy ul. Wrocławskiej w Krakowie.

PreTRAKL-TATowo zaprosiliśmy na promocję  i dyskusję wokół książka Krzysztofa Maćkowskiego i Janusza Miki „Trakls Krieg. Wojna Trakla”.

Więcej o książce: http://fundacjaurwanyfilm.pl/dzialamy/ksiazki/

Pierwszego dnia TRAKL-TATu zorganizowaliśmy panel dyskusyjny „Wojna Trakla” z udziałem prof. Andrzeja Chwalby, ks. dr. hab. Józefa Bremera i ppłk. Dariusza Kaczmarczyka. Spotkanie odbyło się w auli szpitala przy ul. Wrocławskiej, kilkadziesiąt metrów od miejsca ostatnich dni i samobójczej śmierci Trakla.  

Drugiego dnia w Artetece WBP w Krakowie odbył się wernisaż instalacji plastycznej „Trakls Krieg” austriackiego artysty Tassilo Blittersdorffa. Przybyłych w świat sztuki wprowadził dr hab. Łukasz Konieczko z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Podziwiając ekspozycję, publiczność mogła skosztować wina z piwnicy Rudolfa Schodla z Ameis z Dolnej Austrii.

Po wernisażu zaprezentowano film w reżyserii Karola Radziszewskiego „MS 101”, którego tematem były relacje Georga Trakla i filozofa Ludwiga Wittgensteina. 

Dzień trzeci festiwalu poświęciliśmy młodym poetom.  Idea TRAKL-TATu -Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Georga Trakla została przez nas wskrzeszona po dwóch dekadach – w latach 90. ubiegłego wieku odbyło się jego pięć edycji (jako Nagroda Literacka im. Georga Trakla), a siłą sprawczą nagrody był ówczesny konsul Austrii w Krakowie, dr Emil Brix.

Dr Brix – za pośrednictwem skype`a – pogratulował laureatom i wyraził zadowolenie z kontynuacji konkursu, którego zwycięzcami i laureatami byli w przyszłości między innymi Julia Hartwig, Marcin Świetlicki oraz Jacek Podsiadło. 

Jury TRAKL-TATu – Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Georga Trakla w składzie: prof. Marek Karwala (przewodniczący) oraz poeci Ryszard Krynicki i Marcin Baran wyróżniło pięcioro poetów.

Jury nie przyznało I i II nagrody.

II nagroda (ex aequo) – Bartosz Konstrat, Paulina PidzikMariusz Tenerowicz, Andrzej Wołosewicz, Piotr Zemanek.

Wyróżnienie specjalne ufundowane przez Austriacki Instytut w Krakowie – Paulina Pidzik.  

Gala poetycka odbyła się w Artetece WBP w Krakowie.

Wieczór zakończyliśmy koncertem pieśni do słów Rainera Marii Rilkego w wykonaniu aktorki Romy Warmus i gitarzysty Sławomira Szudrowicza.

Występ odbył się w Pauzie In Garden w Krakowie. 

W ostatnim, czwartym dniu TRAKL-TATu, w klubie Zielony Kontrabas na krakowskim Kazimierzu, wystąpiła rockowa formacja Midlife Crisis. Zespół przypomniał utwory młodo – podobnie jak Trakl – zmarłych muzyków, między innymi Jimiego Hendrixa, Iana Curtisa, Kurta Cobaina i Layne`a Staleya.

TRAKL-TATowym imprezom towarzyszyła wystawa „Trakl. Inspirationen”, zorganizowana przez Bibliotekę Austriacką w Krakowie w holu głównym Biblioteki Jagiellońskiej.  

TRAKL-TAT 2014

TRAKL-TAT 2014 odbył się 3 listopada 2014 roku, dokładnie w setną rocznicę śmierci poety. 

Złożyliśmy wiązankę kwiatów pod upamiętniającą poetę tablicą na murach 5. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką przy ul. Wrocławskiej w Krakowie, w którym tragiczną śmiercią zmarł Georg Trakl. Towarzyszył nam honorowy konsul Republiki Austrii w Krakowie Andrzej Tombiński oraz ppłk Dariusz Kaczmarczyk, pełniący honory gospodarza obiektu. 

Tego samego dnia zorganizowaliśmy w Artetece Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie panel dyskusyjny, którego głównym tematem była poezja Georga Trakla i jej wpływ na współczesnych twórców literatury. Naszymi gośćmi byli krakowscy poeci: Dariusz Eckert, Michał Piętniewicz i Marek Wawrzyński