AKTUALNOŚCI

„Trzej przyjaciele z boiska” na festiwalu NURT

„Trzej przyjaciele z boiska” na XXV Jubileuszowym Festiwalu Form Dokumentalnych NURT w Kielcach. Nasz film będzie można zobaczyć 18 listopada w bloku konkursowym JESTEŚMY RODZINĄ. Organizatorzy tak to pięknie tłumaczą:

Według podstawowych i najprostszych definicji rodzina to „najważniejsza, podstawowa grupa społeczna, na której opiera się całe społeczeństwo”… Lub, że „Mężczyzna i kobieta połączeni małżeństwem tworzą ze swoimi dziećmi rodzinę”… Ktoś doda, ze rodzina jest po prostu najważniejsza. Inny – że z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach. Bo tak to już jest, że definicje i życie często się ze sobą uzupełniają. Lub rozmijają…. Co dziś znaczy słowo: „rodzina”? Co dla nas oznacza, gdy ktoś powie: „jesteśmy rodziną”? … „JESTEŚMY RODZINĄ” – POKAZ I KONKURSOWY Festiwalu Form Dokumentalnych NURT 2019.

Będzie można zobaczyć między innymi jak Inka Bogucka w filmie „Mój Tato” kreśli portret mężczyzny, ratującego porzucone przez biologicznych rodziców dzieci przez przywrócenie im domu, pełnego ojcowskiej miłości. Lub też spojrzeć na słowo „rodzina” przez słowo piłkarskich przyjaźni pokazanej w filmie Krzysztofa Maćkowskiego „Trzej przyjaciele z boiska”.

Ten pokaz to także:
– przedstawione przez Leszka Wiśniewskiego w filmie „Tę rodzinę trzeba wytępić” tragiczne losy biskupa Juliusza Bursche,
– reportaż Grzegorza Kuczka „Adopcja” uprzytomniający moralny i uczuciowy aspekt adopcji
– obraz rodziny szczęśliwej i otwartej, by dawać szczęście innymi w filmie Bożeny Klimus „Jesteśmy rodziną, brachu”
– dokument Moniki Kalinowskiej „Łukasz z Bałut” opowiadający historię człowieka, dla którego pojęcie „rodzina” to coś więcej niż cztery ściany własnego mieszkania.

Zapraszamy! I POKAZ KONKURSOWY – JESTEŚMY RODZINĄ
18 LISTOPADA – poniedziałek – godz. 9:00 – 12:00

KCK – Konrad Szołajski

Gościem najbliższego KCK będzie KONRAD SZOŁAJSKI, reżyser i scenarzysta filmowy, autor wielu znanych utworów fabularnych i dokumentalnych, m.in. „Człowiek z…”, „I Bóg stworzył seks” oraz „Dobra zmiana”

W roku 2015 ukończył głośny film „Walka z szatanem” (koprodukcja HBO), opowiadający o opętaniach i egzorcyzmach, poprzedzony kilkuletnią pracą dokumentacyjną. Dzięki temu mogła powstać także powieść „Zlecenie: Walka z szatanem”, łącząca fikcję literacką z wnikliwą obserwacją polskiej rzeczywistości.

Podczas spotkania porozmawiamy o książce, obejrzymy też film „Walka z szatanem”!!!

Trakl-Tat 2019 – laureaci OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU POETYCKIEGO IM. GEORGA TRAKLA

Marta Jurkowska

Łukasz Barys

Jurorzy TRAKL-TATu – Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Georga Trakla (prof. Marek Karwala – przewodniczący, poeci Marcin BaranWojciech Bonowicz) ogłosili swój werdykt. 

Jury nie przyznało I nagrody.

II nagroda – Łukasz Barys.

III nagroda (ex aequo)  –  Marta Jurkowska i Grzegorz Chwieduk.

Laureatom raz jeszcze gratulujemy!

Trakl-Tat 2019

O Trakl-Tacie w austriart.pl

http://www.austriart.pl/2019/10/traklowskie-trwanie-festiwal-trakl-tat-2019/?fbclid=IwAR05pv0-6azuTc82hoglZm1wB-OuxcdTeVq9aaI4QbCwAIHBm72rXlZLQ4o

KCK – Przemysław Semczuk

Tym razem gościem Kacyka będzie Przemysław Semczuk – dziennikarz, publicysta, autor książek z gatunku literatura faktu. Specjalizuje się w tematyce kryminalnej i historii Polski okresu PRL, jest autorem m.in. książki „M jak morderca. Karol Kot – wampir z Krakowa”.

TRAKL-TAT 2019 – PROGRAM

TRAKL-TAT już po raz szósty! Zapraszamy od 3 do 8 listopada 2019.

KWIATY W ROCZNICĘ
Złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą Georga Trakla (1887-1914) w 105. rocznicę tragicznej śmierci.
5. Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką, ul. Wrocławska 1-3, Kraków
Niedziela, 3 listopada, godz. 15.00

GEORG TRAKL. WOJNA – PRETEKST – HORYZONTY
Spotkanie z poezją Georga Trakla oraz pomysłodawcami i organizatorami festiwalu TRAKL-TAT, Krzysztofem Maćkowskim i Januszem Miką, autorami Traklowskiej trylogii książkowej: „Wojna Trakla” (2015), „Pretekst Trakla” (2016) i „Horyzonty Trakla” (2017), zawierającej 20 rozmów z literatami, historykami, artystami i filozofami oraz współautorami „Topografii poezji Georga Trakla” (2018).
Biblioteka Kraków, Filia 21, ul. Królewska 59
Wtorek, 5 listopada, godz. 18.00
WSTĘP WOLNY

TRAKL. DNI SĄ POLICZONE. Otwarty pokaz filmu dla wielbicieli poezji Georga Trakl i ekipy filmowej.
„Trakl. Dni są policzone” (45 min.), dramat psychologiczny, 2019. Scenariusz i reżyseria: Paweł Zapendowski. Zdjęcia: Salvatore Allotta. Muzyka: Krzysztof Kostrzewa. Obsada: Małgorzata Białek, Alexander H. Heindl i inni.
Arteteka WBP w Krakowie, ul. Rajska 12 (wejście od ul. Szujskiego)
Środa, 6 listopada, godz. 17.30
WSTĘP WOLNY

WITTGENSTEIN – MECENAS I PRZYJACIEL TRAKLA
Ludwig Josef Johann Wittgenstein (1889-1951) był filozofem zajmującym się głównie językiem i logiką; jedną z najciekawszych postaci pierwszej połowy XX wieku. W swoich dziełach poruszał też kwestie istotne dla filozofii umysłu i matematyki.
Był też mecenasem najwybitniejszych poetów swojej epoki: m.in. jego stypendystą był Georg Trakl. Kiedy młody poeta znalazł się w szpitalu wojskowym w Krakowie, Wittgenstein (także służący wtedy w c.k. armii) bardzo chciał go odwiedzić. Niestety, spóźnił się o kilka dni…
Zapraszamy na projekcję filmu dokumentalnego w reżyserii KRZYSZTOFA MIKLASZEWSKIEGO „Z Wittgensteinem pod prąd” (1996) oraz na dyskusję z udziałem autora filmu oraz ks. prof. JÓZEFA BREMERA SJ, rektora Akademii Ignatianum, wybitnego znawcę filozofii Wittgensteina.
Arteteka WBP w Krakowie, ul. Rajska 12 (wejście od ul. Szujskiego)
Czwartek, 7 listopada, godz. 18.00
WSTĘP WOLNY

GALA TRAKL.TATU. OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU POETYCKIEGO IM. GEORGA TRAKLA
Wiersze Georga Trakla, dzięki swojej sile profetycznej i nowatorstwu języka poetyckiego, w znacznym stopniu wpłynęły na rozwój poezji XX wieku. Przedmiotem poezji Trakla jest sens istnienia, śmierć, zniszczenie i przemijanie. Jest w nich także miejsce na nadzieję.
Postać Georga Trakla wiąże się z Krakowem, miejscem samobójczej śmierci austriackiego poety. Niezwykle ważny jest też kontekst historyczny: 1914 rok, czas Wielkiej Wojny. Georg Trakl na tym tle staje się symbolem pokoleniowej tragedii zarówno całych narodów, jak i jednostki mierzącej się z egzystencjalnym dramatem.
Twórczość Georga Trakla wpisuje się także w szeroki kontekst współczesnej kultury. Niezwykła wrażliwość twórcza i pełna dramatycznych wydarzeń biografia Trakla stały się inspiracją dla wielu twórców: poetów, pisarzy, muzyków, filmowców, artystów-plastyków.

TRAKL-TAT. Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Georga Trakla skierowany jest do poetów, którzy znajdują inspiracje w twórczości austriackiego twórcy.

W tym roku odbyła się piąta edycja konkursu. Jury w składzie: prof. Marek Karwala (przewodniczący), Marcin Baran i Wojciech Bonowicz wyłoniło finalistów. Są nimi: Marta Jurkowska, godło ŻÓŁTY KOC (nagrodzona w Traklowskim konkursie m.in. w ubiegłym roku), Łukasz Barys, godło SKWARNY SKWER oraz Grzegorz Chwieduk, godło KOREK. Zwycięzców poznamy podczas uroczystej Gali.

W części artystycznej Gali wystąpi muzyczne trio Brzoska/Marciniak/Markiewicz.

Trio Brzoska/Marciniak/Markiewicz to muzyczny eksperyment, łączący poezję z gitarą elektryczną i trąbką, w otwartych kompozycjach i improwizacjach. Muzyka trio to poszukiwanie miejsca na współbrzmienie słów i dźwięków w najbardziej optymalnej dla nich formule.
WOJCIECH BRZOSKA (1978) – poeta, autor ośmiu książek poetyckich.
ŁUKASZ MARCINIAK (1984) – gitarzysta, kompozytor, pasjonat muzyki.
MARCIN MARKIEWICZ (1977) – trębacz, wokalista, autor tekstów, związany ze sceną reggae, animator kultury, fotograf.
Kilka miesięcy temu premierę miała druga płyta trio Brzoska/Marciniak/Markiewicz pt. „Wpław”.

Żydowskie Muzeum Galicja, ul. Dajwór 18, Kraków
Piątek, 8 listopada, godz. 18.30
WSTĘP WOLNY

Telewizyjna premiera „Trzech przyjaciół z boiska”

Uwaga, uwaga!!! Telewizyjna premiera „Trzech przyjaciół z boiska” w najbliższą niedzielę 6 października 2019 w TVP Kraków, godz. 11!!!

Posiedzenie jury TRAKL-TATu. Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Georga Trakla 2019

26 września 2019 r. odbyły się obrady jury TRAKL-TATu. Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Georga Trakla.

W gronie laureatów tegorocznej edycji konkursu znaleźli się:
Marta Jurkowska, godło ŻÓŁTY KOC,
Łukasz Barys, godło SKWARNY SKWER,
Grzegorz Chwieduk, godło KOREK.
Jeden z nagrodzonych zestawów, godło WODA SODOWA, został zdyskwalifikowany ze względów formalnych.

Oficjalne wyłonienie zwycięzców i wręczenie nagród odbędzie się podczas finałowej gali Trakl-Tatu, 8 listopada (pt.), Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie, ul. Dajwór 18 (godzina jeszcze do ustalenia).