TRZEJ PRZYJACIELE Z BOISKA
TRZEJ PRZYJACIELE Z BOISKA – Andrzej Iwan, Leszek Lipka, Marek Motyka, piłkarze reprezentacji i Wisły Kraków, mistrzowie Polski 1978. Trzy splątane, niejednoznaczne życiorysy. Lata triumfu i sportowej chwały, ale też tragiczne osobiste losy, uzależnienia, próby samobójcze, samotność. Film o miłości do klubu i futbolowej pasji; o rodzinie, wartościach i tym, co w życiu najważniejsze…
Scenariusz Krzysztof Maćkowski, Janusz Mika
Zdjęcia i montaż Konrad Królczyk
Muzyka Krzysztof Kossowski
Kierownik produkcji Janusz Mika
Reżyseria Krzysztof Maćkowski
Polska 2019, czas trwania 47 min.
Film był prezentowany na Festiwalu Form Dokumentalnych NURT 2019.
Premiera filmu w kinie Mikro w Krakowie (2019)
Momentami zabawny, momentami poruszający dokument podczas premiery został nagrodzony brawami na stojąco licznej publiczności. Nie o sukcesach na boisku jest to jednak przede wszystkim film, a bardziej o życiu bohaterów, którym nie zawsze było łatwo. BARTOSZ KARCZ (GAZETA KRAKOWSKA)
Andrzej Iwan, Leszek Lipka i Marek Motyka opowiedzieli zarówno o tym, jak wyglądało ich życie w latach triumfu, bogactwa i sławy, jak i o mroczniejszych chwilach – momentach porażek, tragedii, popadaniu w uzależnienia. Te trzy różne życiorysy splatają wspólne punkty, jakimi są pasja i miłość do klubu. ŁĄCZY NAS PIŁKA
Bohaterowie filmu nie uciekają od trudnych dla nich historii, co sprawia, że prezentują się w tym dokumencie jako postaci z krwi i kości. Największe wrażenie na odbiorcach czyni wyznanie Marka Motyki, który poprosił rodzinę, by po śmierci pochowała go nie w garniturze, lecz w dresie Wisły. KRZYSZTOF KAWA (DZIENNIK POLSKI)
Impreza z udziałem Arkadiusza Głowackiego i Marcina Baszczyńskiego, która zgromadziła kilkudziesięciu sympatyków Wisły, jednak „Głowa” i „Baszczu” stoją z boku, a kibice tłoczą się wokół kogoś innego. Potraficie sobie coś takiego wyobrazić?
Tak wyglądał wczoraj bankiet przy okazji premiery filmu „Trzej Przyjaciele z Boiska” – bohaterami wieczoru byli Marek Motyka i Leszek Lipka (niestety, Andrzej Iwan nie mógł być obecny). Nie tak znowu mała sala kina Mikro przy ulicy Lea w Krakowie wypełniła się do ostatniego miejsca. Byli obecni młodzi kibice, byli dorośli – ale nie na tyle wiekowi, by pamiętać Motykę, Lipkę i Iwana z boiska, byli i tacy, którzy zapewne w 1978 roku na Rynku wśród głośnych śpiewów świętowali Mistrzostwo Polski.
Zanim wyświetlono film, cała sala – przy akompaniamencie trąbki i kontrabasu – odśpiewała hymn Wisły. Zupełnie jak na stadionie – trzecia zwrotka rozbrzmiała a capella. Po krótkim przedstawieniu twórców filmu i jego bohaterów zaczęła się projekcja. Powstał niezwykły dokument – momentami rozbawiający do rozpuku, chwilami chwytający za serce. Nie ma w tych słowach przesady. Przy niektórych fragmentach ciężko było powstrzymać śmiech – jak wtedy, gdy Andrzej Iwan wyjaśniał, że do szkoły miał pod górę, więc nie zawsze do niej docierał (szkoła faktycznie stoi na niewielkim wzniesieniu). Chwilami zaś łzy same cisnęły się do oczu.
Po napisach końcowych rozpoczęła się długa owacja na stojąco, co najlepiej podsumowuje, jak ciekawe dzieło stworzyła Fundacja „Urwany Film”. HISTORIAWISLY.PL.
TRZEJ PRZYJACIELE Z BOISKA od kuchni…
Z Leszkiem Lipką w jego krakowskim mieszkaniu.
Z Andrzejem Iwanem przed „centrum kultury”…
…na osiedlu Wanda.
Z Markiem Motyką na Rynku w Żywcu.
Z Leszkiem Lipką na trenerskiej ławce.
Z Leszkiem Lipką i Markiem Motyką na murawie stadionu Wisły Kraków.
https://www.facebook.com/Trzej-przyjaciele-z-boiska-589963584738648/
VATER
VATER – Pierwsze lata swojego życia spędził w Krakowie i Lwowie. Dziś mieszka w Austrii, w rodzinnym zamku Hagenberg. Horst von Wächter, syn Ottona – zbrodniarza wojennego, gubernatora dystryktu krakowskiego oraz galicyjskiego Generalnego Gubernatorstwa. Po latach Horst postanawia przywrócić pamięć o swoim ojcu. Uważa, że był on dobrym nazistą…
Scenariusz Krzysztof Maćkowski, Janusz Mika
Zdjęcia i montaż Konrad Królczyk
Muzyka Krzysztof Kossowski
Kierownik produkcji Janusz Mika
Reżyseria Krzysztof Maćkowski
Polska 2017, czas trwania 40 min.
Film otrzymał Nagrodę Specjalną Dyrektora Artystycznego XXIV Festiwalu Form Dokumentalnych NURT w 2018.
Premiera filmu w kinie Mikro w Krakowie (2017)
– Uniwersalna historia o kompleksie ojca – mówią o filmie dokumentalnym jego twórcy, Krzysztof Maćkowski i Janusz Mika. Obraz, w którym syn esesmana Otto von Wächtera stara się przekonać, że jego ojciec nie był zbrodniarzem, zrealizowali krakowscy artyści. Podkreślają: to nie jest film historyczny, raczej psychologiczny dokument.
BEATA KOŁODZIEJ (POLSKA AGENCJA PRASOWA)
– Nasza ocena Otto von Wächtera jest jednoznaczna, ale do Horsta to nie trafia. Jego odpowiedź jest zawsze taka sama: „Pokaż mi jakiś wyrok śmierci z podpisem mojego ojca”. Rolą gubernatora nie było bezpośrednie skazywanie ludzi na śmierć. Jeśli uznamy, że nie miał krwi na rękach, to w tym sensie nie mieli jej też Hitler, Hoess i Eichmann, niemniej jednak to oni odpowiadają za zbrodnie III Rzeszy – mówi dr Joanna Lubecka z krakowskiego oddziału IPN. Twórcy filmu przyznają, że tezy stawiane przez von Wächtera juniora są kontrowersyjne.
PIOTR SIBIK (DZIENNIK POLSKI)
O tym, że Wächter chce być w centrum uwagi, przekonany jest także Janusz Mika, producent i współscenarzysta filmu „Vater”, psychologicznego dokumentu opowiadającego o stosunku Horsta Wächtera do ojca. Spędził z nim dużo czasu, był na zamku w Austrii, spacerował po ulicach
MAJA NARBUTT (W SIECI)
Twórcy filmu opowiadają o spojrzeniu „z drugiej strony” na czasy hitlerowskiej okupacji w Krakowie i Lwowie, przede wszystkim interesują ich jednak psychologiczne meandry Horsta von Wächtera. Horst przez lata odrzucał wspomnienia związane ze swoim ojcem, przeszłością rodziny zaczął interesować się stosunkowo niedawno…
ARTUR RAKOWSKI (KRONIKA 24)
Twórcy filmu podkreślają, że nie jest to film historyczny, a raczej psychologiczny dokument, cokolwiek miałoby to znaczyć. Nie wiem, na ile jest to niebezpieczna zabawa zapałkami, w suchym stogu siana odradzającego się dziś szowinizmu.
ŁUKASZ GRZESIECZEK (GAZETA WYBORCZA)
– Liczymy się z tym, że przedstawiając w taki, a nie inny sposób naszego bohatera, który – siłą rzeczy wzbudza sympatię – spotkamy się z opiniami relatywizowania historii – mówił Krzysztof Maćkowski. – Pokazujemy jego samotność, życie codzienne, Horst opowiada o niełatwych relacjach rodzinnych… Choć film nie jest historyczny, to jestem przekonany, że dobrze odrobiliśmy tę lekcję historii…
KRZYSZTOF MAĆKOWSKI w rozmowie z JOLANTĄ DRUŻYŃSKĄ (RADIO KRAKÓW)
Pokazy specjalne
Film prezentowaliśmy także na pokazach specjalnych m.in. w Małopolskim Ogrodzie Sztuki, Śródmiejskim Ośrodku Kultury w Krakowie (projekcja połączona z dyskusją z udziałem Horsta von Wächtera i dr Joanny Lubeckiej z IPN), Artetece WBP w Krakowie (projekcja połączona z promocją książki „Lista Wächtera. Generał SS, który ograbił Kraków” Magdaleny Ogórek) oraz krakowskim oddziale Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce.
VATER od kuchni…
VATERa realizowaliśmy w Austrii (zamek Hagenberg, Wiedeń)…
…w Polsce (Kraków)…
…i na Ukrainie (Lwów).
Tak na marginesie, w zamku Hagenberg kilka lat wcześniej Giuseppe Tornatore kręcił film „Koneser”, w którym główne role zagrali Sylvia Hoeks i Geoffrey Rush.